Cine a râs primul? Umorul în dialogul româno-maghiar
Cine a râs primul? Umorul în dialogul româno-maghiar
RO
Cine a râs primul? Umorul în dialogul româno-maghiar
Această dezbatere despre rolul umorului în crearea de punți între comunități explorează cum umorul, ca formă de expresie universală, poate facilita comunicarea și înțelegerea între diferite grupuri culturale. Într-un context în care România găzduiește o diversitate etnică semnificativă, inclusiv comunitatea maghiară, umorul are potențialul de a depăși barierele lingvistice și culturale, oferind o platformă pentru dialog autentic și o mai bună cunoaștere reciprocă.
Discuția explorează cum umorul, fie el verbal sau vizual, poate atenua tensiunile și stereotipurile dintre comunități, oferind o formă de critică socială constructivă. În loc să divizeze, umorul inteligent poate deveni un instrument de coeziune, creând spații de conversație în care diferențele culturale sunt nu doar acceptate, ci și celebrate. Acolo unde istoria și limba pot crea distanță, umorul oferă un canal comun de exprimare a umanității universale.
Invitați:
- Ándi Gherghe, regizor, actor, autor dramatic, manager cultural. Este absolvent al Universității Petru Maior din Târgu Mureș și al Universității de Arte din Târgu-Mureș, masterat în Arta Regizorului și Scriere Dramatică. În 2011 a obținut atât Premiul Juriului cât și Premiul Publicului pentru Cel Mai Bun Actor la Gala Tânărului Actor ”HOP”, organizată de UNITER.
- Aba Sebestyén este regizor, actor al Teatrului Național din Târgu Mureș, fondator și director al Yorick Studio. A absolvit Universitatea de Arte din Târgu Mureș și are un doctorat la Universitatea Națională de Artă Teatrală și Cinematografică I. L. Caragiale din București. A fost distins cu Premiul Nívó, Premiul UNITER și Medalia Memorială István Nádai.
- Alexandra Damian, expert în comunicare, cu o experiență de peste 10 ani în comunicarea digitală, co-fondatoare a proiectului interetnic de umor HungaRomânisme și project manager în cadrul departamentului de activități academice la MCC.
- Moderatoare: Sașa Pânzaru, actrițǎ independentǎ. A absolvit Universitatea de Arte din Târgu-Mureș și a avut colaborări cu mai multe entități culturale independente din oraș, printre care Antigalerie Cactus și 3G HUB. În toamna anului 2023 a primit Premiul pentru Cea mai bunǎ actrițǎ în cadrul Galei HOP, Gala Tânărului Actor. Totodatǎ, a fost printre finaliștiii sezonul 16 iUmor.
Data: 30 ianuarie 2025, 18:00
Locul de desfășurare: Centrul MCC din Târgu Mureș, Piața Trandafirilor nr. 20
Pentru mai multe informații urmăriți evenimentele noastre de pe Facebook.
HU
Ki röhögött először? A humor szerepe a román–magyar kapcsolatépítésben
Az MCC következő eseményén a humor közösségek összekötésében betöltött szerepét vizsgáljuk meg. Meghívottaink megosztják tapasztalataikat azzal kapcsolatban, ahogyan ez az univerzális kifejezési forma elősegítheti a különböző kulturális csoportok közötti kommunikációt és megértést. A romániai etnikai sokszínűségben a humor képes leküzdeni a nyelvi és kulturális akadályokat, platformot biztosítva az őszinte párbeszédhez és a kölcsönös megértéshez.
A beszélgetésen megnézzük, hogyan enyhítheti a közösségek közötti feszültségeket és sztereotípiákat a verbális és vizuális humor, miközben konstruktív társadalomkritikát is formál. Az intelligens humor ahelyett, hogy megosztana, összetartó eszközzé válhat, és olyan közeget teremthet a párbeszédre, ahol a kulturális különbségeket nemcsak elfogadják, hanem ünneplik is. Ahol a történelem és a nyelv távolságot teremthet, ott a humor közös csatornát biztosít az emberség egyetemes kifejezésére.
Résztvevők:
- Ándi Gherghe rendező, színész, drámaíró, kulturális menedzser. A marosvásárhelyi Petru Maior Egyetem és a Marosvásárhelyi Művészeti Egyetemen szerzett diplomát. 2011-ben az UNITER által szervezett HOP f Fiatal Színészek Gáláján elnyerte a zsűri és a közönség legjobb színésznek járó elismerését is.
- Sebestyén Aba rendező, a Marosvásárhelyi Nemzeti Színház színművésze, a Yorick Stúdió alapítója és vezetője. A Marosvásárhelyi Művészeti Egyetemen tanult, doktori címet a bukaresti I. L. Caragiale Színház és Filmművészeti Egyetemen szerzett. Nívó-díjjal, a Romániai Országos Színházi Szövetség díjával és Nádai István emlékéremmel tüntették ki.
- Alexandra Damian kommunikációs szakember, aki több mint 10 éves tapasztalattal rendelkezik a digitális kommunikáció területén, a HungaRomânisme interetnikus humorprojekt társalapítója és az MCC akadémiai tevékenységek osztályának projektmenedzsere.
- Moderátor: Sașa Pânzaru színművész. A Marosvásárhelyi Művészeti Egyetemen végzett, majd több független kulturális szervezettel dolgozott a városban, mint az Antigalerie Cactus és a 3G HUB. 2023 őszén a HOP Fiatal Színészek Gáláján a legjobb színésznőnek járó díjat kapta, az iUmor televíziós műsor 16. évadának döntősei között szerepelt.
Időpont: 2025. január 30. 18 óra
Helyszín: MCC Marosvásárhelyi Képzési Központ, Rózsák tere (Piața Trandafirilor) 20. szám
A legfrissebb információkért kövesse Facebook-eseményeinket!