Oglinda tranziției în cinematografia românească: de la comunism la democrație
Oglinda tranziției în cinematografia românească: de la comunism la democrație
RO
Oglinda tranziției în cinematografia românească: de la comunism la democrație
Această dezbatere își propune să exploreze modul în care cinematografia românească a reflectat și a influențat tranziția de la regimul comunist la democrație. Ne dorim să analizăm rolul filmului ca mărturie a transformărilor sociale, politice și culturale, precum și ca un spațiu al memoriei colective. Cum au fost reprezentate dificultățile sociale, dezamăgirile și noile speranțe în perioada postcomunistă? Vom aborda teme precum dezrădăcinarea, criza identitară, corupția sau libertatea redescoperită.
Ce provocări și oportunități au întâlnit cineaștii în libertatea de creație dobândită după 1989? Cum au fost influențate stilurile narative și estetice de noile condiții economice și culturale? Ne dorim să abordăm Noul Val al cinematografiei românești, explorând modul în care acest curent artistic a reinterpretat realitățile tranziției și a redefinit limbajul cinematografic, surprinzând contradicțiile sociale, traumele colective și provocările identitare ale unei societăți în schimbare. De asemenea, se va analiza impactul Noului Val asupra imaginii României în peisajul internațional, rolul festivalurilor și al criticii de specialitate în promovarea acestor filme și cum au influențat politicile culturale și așteptările publicului local evoluția cinematografiei.
Obiectivul principal este de a înțelege cum cinematografia a transformat nu doar modul în care România a fost reprezentată pe ecran, ci și felul în care publicul și-a perceput propria realitate, devenind o oglindă puternică a societății postcomuniste.
Invitați:
- Tudor Giurgiu, membru al Academiei Europene de Film, fondatorul și președintele Asociației pentru Promovarea Filmului Românesc și al evenimentului său principal, Festivalul Internațional de Film Transilvania (TIFF), inițiator al Premiilor GOPO și membru al juriului la mai multe festivaluri internaționale de film. A produs sau co-produs peste 50 de lungmetraje premiate, iar în perioada 2005-2007 a fost și Președinte-Director General al Televiziunii Române (TVR). A regizat filme premiate la festivaluri internaționale, precum „Legături bolnăvicioase”, „Despre oameni și melci”, „De ce eu?”, „Libertate” etc.
- Dr. Bogdan Jitea, doctor în istorie al Universității din București, expert în cadrul Institutul de Investigare a Crimelor Comunismului și Memoria Exilului Românesc, specialist în istoria cinematografiei, propaganda vizuală în regimurile totalitare și politicile culturale ceaușiste. A fost cercetător în cadrul Arhivei Naționale de Filme, unde a gestionat proiectul realizării Filmografiei filmului documentar vechi și este autor de numeroase studii şi articole de specialitate și de popularizare privind cinematografia comunistă.
- Moderator: Cristian Grindean, publicitar, prezentator și moderator la diverse evenimente culturale din Cluj-Napoca.
Data: 20 februarie 2025, 18:00
Locul de desfășurare: Centrul MCC din Cluj-Napoca, str. Călărașilor nr. 1 (Hotel Belvedere)
Pentru mai multe informații urmăriți evenimentele noastre de pe Facebook.
HU
A rendszerváltás időszaka a román filmművészetben
Milyen hatással volt a kommunista rezsim és demokrácia közötti átmenetre a román filmművészet, és hogyan befolyásolta a mozivásznon látható alkotásokat ez az időszak? A Mathias Corvinus Collegium (MCC) következő román nyelvű eseményén a filmek társadalmi, politikai és kulturális átalakulások, valamint a kollektív emlékezet ábrázolásában betöltött szerepét elemezzük. Hogyan közelítették meg a társadalmi nehézségeket, csalódásokat és az új reményeket a posztkommunista időszakban? Olyan témákat érintünk, mint a gyökerektől való elszakadás, az identitásválság, a korrupció vagy az újjáéledt szabadság.
Milyen kihívásokkal és lehetőségekkel szembesültek a filmrendezők az 1989 utáni alkotói szabadságban? Hogyan befolyásolta a narratív és esztétikai stílusokat az új gazdasági és kulturális helyzet? Megvizsgáljuk a román újhullám szerepét a filmművészet nyelvének és Románia nemzetközi megítélésének alakításában, valamint kitérünk a filmfesztiválok és a szakmai kritika szerepére a filmek népszerűsítésében. Szó lesz továbbá a társadalmi ellentmondásokról, kollektív traumákról és az identitásbeli kihívásokról, valamint arról, hogy miként befolyásolták a kulturális politikák és a helyi közönség elvárásai a román filmművészet fejlődését. A filmművészet nemcsak Románia vásznon való ábrázolását, hanem a közönség valóságérzékelését is megváltoztatta, erőteljes tükörként szolgálva a posztkommunista társadalom számára.
Résztvevők:
- Tudor Giurgiu az Európai Filmakadémia tagja, a Román Filmeket Népszerűsítő Egyesület alapítója és elnöke, valamint a Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) megálmodója és vezetője. A Gopo-díjak kezdeményezője, több nemzetközi filmfesztivál zsűritagja volt. Több mint 50 díjnyertes játékfilmet jegyez producerként vagy koproducerként, emellett 2005 és 2007 között a Román Televízió (TVR) főigazgatója volt. Több filmje is nemzetközi díjakban részesült, köztük a Szerelem másképp (Legături bolnăvicioase), Csigák és emberek (Despre oameni și melci), Miért én? (De ce eu?) vagy a Szabadság (Libertate).
- Dr. Bogdan Jitea történész, a Kommunizmus Bűneit Vizsgáló és a Román Száműzöttek Emlékét Ápoló Intézet szakértője. Doktori címét a Bukaresti Egyetemen szerezte, kutatási területe a filmművészet története, a totalitárius rendszerek vizuális propagandája és a Ceaușescu-korszak kulturális politikája. Korábban a Román Nemzeti Filmarhívum kutatója volt, ahol részt vett a régi dokumentumfilmek filmográfiájának összeállításában. Számos tudományos és ismeretterjesztő tanulmányt, cikket írt a kommunista filmművészetről.
- Moderátor: Cristian Grindean reklámszakember, kulturális események műsorvezetője és moderátora Kolozsváron.
Időpont: 2025. február 20. 18 óra
Helyszín: MCC Kolozsvári Képzési Központ, Huszár (Călărașilor) utca 1. szám (Belvedere Hotel)
A legfrissebb információkért kövesse Facebook-eseményeinket!