Ambasadorii realității – Cum răspundem la asaltul virtualului asupra minților noastre?

Ambasadorii realității – Cum răspundem la asaltul virtualului asupra minților noastre?

RO
Ambasadorii realității – Cum răspundem la asaltul virtualului asupra minților noastre?
La următoarea discuție organizată de MCC invitații noștri vor discuta despre efectele rețelelor de socializare asupra minților noastre, influența prezenței zilnice în rețea asupra copiilor și tinerilor și ce putem face pentru a lupta cu asaltul virtualului asupra realității.

La nivel mondial, timpul mediu pe care oamenii petrec zilnic în rețelele de socializare a crescut în 2023 la două ore și jumătate. În ceea ce privește România, peste 90% dintre noi petrecem cel puțin o oră pe zi în social media. Dar, atenție, jumătate dintre cetățenii români sunt conectați minimum trei ore pe zi. 

Categoria cea mai influențată de aceste rețele este, fără îndoială, cea a copiilor și adolescenților. Dintr-un motiv foarte simplu, și anume: personalitatea lor nu este constituită încă. Identitatea lor este în formare, aceștia sunt anii în care ei își aleg valorile și credințele, și de aceea este obligatoriu să înțelegem ce se întâmplă în relația lor cu rețelele de socializare.

Mihnea Măruță este jurnalist și a absolvit Facultatea de Filosofie a Universității Babeș-Bolyai. A lucrat în presă mai bine de 20 de ani – timp în care a fost, printre altele, redactor-șef al ziarelor Cotidianul, Adevărul și al publicației PressOne.ro. În 2023 a publicat la Editura Humanitas volumul „Identitatea virtuală. Cum și de ce ne transformă rețelele de socializare”, care este o versiune multimedia a tezei sale de doctorat în filosofie. În prezent predă cursul de Filosofia Comunicării la Departamentul de Jurnalism al Universității Babeș-Bolyai. 

Partenerul lui de discuție este Dimény Áron, actor de film și teatru, cunoscut pentru rolurile din pelicule premiate precum Elfogy a levegő (Without air, 2023), Libertate (2023), Undeva la Palilula (2012), A vizsga (Examenul, 2011) sau Sorstalanság (Fără destin, 2005). Este angajat al Teatrului Maghiar de Stat din Cluj-Napoca, unde și-a lăsat amprenta printr-o serie de interpretări remarcabile sub îndrumarea unor regizori de renume, printre care Silviu Purcărete, Robert Woodruff, Gábor Tompa, Dragoș Galgoțiu, Mihai Măniuțiu, András Urbán și David Zinder.

Data: 18 aprilie 2024, 18:00
Locul de desfășurare: Centrul MCC din Cluj-Napoca, str. Călărașilor nr. 1 (Hotel Belvedere)
Pentru mai multe informații urmăriți evenimentele noastre de pe Facebook.

HU
A valóság nagykövetei – Hogyan védjük elménket a virtuális támadásoktól?

Az MCC következő előadásán meghívottaink a napi online jelenlét gyermekekre és fiatalokra gyakorolt hatásáról és a közösségi média használatának hátulütőiről fognak beszélgetni, emellett választ keresnek arra, hogy hogyan védekezhetünk a virtuális valóság erőteljes befolyása ellen.

A 2023-as adatok szerint világszerte két és fél órára nőtt az emberek napi átlagos közösségi platformon töltött ideje. Romániában több mint 90 százalékunk naponta legalább egy órát tölt a különböző felületeken, míg a lakosságnak legalább fele napi három órát tölt online.

Ezek a hálózatok kétségtelenül a gyerekekre és a tinédzserekre vannak a legnagyobb hatással, hiszen a személyiségük még fejlődésben van. Még formálódik identitásuk, ezekben az években alakítják ki értékeiket és meggyőződéseiket, ezért szükséges megérteni, hogyan hatnak rájuk a közösségi hálózatok.

Meghívott előadónk, Mihnea Măruță újságíró, a Babeș–Bolyai Tudományegyetem Filozófiai Karán tanult. Több mint 20 évig dolgozott a sajtóban – ez idő alatt többek között a Cotidianul, az Adevărul és a PressOne lapok főszerkesztője volt. 2023-ban jelent meg az Identitatea virtuală. Cum și de ce ne transformă rețelele de socializare (Virtuális identitás. Hogyan és miért alakítanak át minket a közösségi hálózatok) című könyve, amely filozófiai doktori disszertációjának multimédiás változata. Jelenleg a BBTE Újságírás Tanszékén A kommunikáció filozófiája kurzus oktatója.

Beszélgetőtársa Dimény Áron színművész, aki olyan díjnyertes filmekben nyújtott alakításairól ismert, mint az Elfogy a levegő (Without air, 2023), a Szabadság (2023), a Valahol Palilulában (2012), A vizsga (2011) és a Sorstalanság (2005). A Kolozsvári Állami Magyar Színház munkatársa, ahol neves rendezőkkel, többek között Silviu Purcăretevel, Robert Woodruff-fal, Tompa Gáborral, Dragoș Galgoțiuval, Mihai Măniuțiuval, Urbán Andrással és David Zinderrel dolgozott. 

Időpont: 2024. április 18. 18 óra 
Helyszín: MCC Kolozsvári Képzési Központ, Huszár (Călărașilor) utca 1. szám (Belvedere Hotel)

A legfrissebb információkért kövesse Facebook-eseményeinket!


Állapotüzenet

RO
Vă mulțumim pentru interesul dumneavoastră pentru evenimentul nostru!

Din păcate, suntem deja plini pentru acest eveniment.

Vă mulțumim pentru înțelegere!
Așteptăm cu nerăbdare să ne vedem data viitoare!

Vizitați pagina noastră de Facebook pentru mai multe evenimente!


HU
Köszönjük érdeklődését a rendezvényünk iránt!

Sajnos erre az eseményre már beteltek helyeink.

Köszönjük a megértést!
Bízunk benne, hogy legközelebb találkozunk!

Látogasson el Facebook oldalunkra, ahol újabb rendezvényeinkkel várjuk!